شبکه های اجتماعی

مسئولیت پذیری نقطه مقابل سرزنش و انتقاد

  • 26 مهر 1396
  • 698
  • 0

مسئولیت پذیری نقطه مقابل سرزنش و انتقاد


به عقیده من ما بوسیله ی نحوه تفکر خود و چگونگی انتخاب الگوهای حسی و ادراکی مان، در خلق و ایجاد انواع گوناگون حالات چه خوب و چه بد ، با زندگی در ارتباط هستیم. یعنی ایده ای که در ذهنمان وجود دارد و ما به آن فکر می کنیم سازنده الگوهای حسی و ادراکی ما است. پس ما زندگی خود را براساس و مطابق با این ادراکات و تفکرات شکل می دهیم.

البته این بدان معنی نیست که خود را به سبب ارتکاب کاری نادرست سرزنش کنیم . بلکه همواره میان مسئولیت پذیر بودن و مقصر دانستن خود و دیگران تفاوت عمده ای وجود دارد. هنگامیکه از مسئولیت سخن می گویم، در حقیقت منظورم دا شتن قدرت است درحالیکه مقصر دانستن تنها قدرت را سلب می کند. مسئولیت پذیری و تعهد، خالق تغییر و تحول است، درصورتیکه ایفای نقش یک قربانی مسبب کاهش قدرت درون و درماندگی است .

اگر تصمیم بگیریم مسئولیت بپذیریم آنگاه زمان را برای تقصیرکار جلوه دادن خود و دیگران هد ر نخواهیم داد . عده ای از مردم به واسطه ی بیماری، فقر یا مشکلاتشان احساس گناه می کنند . آنها تعریف مسئولیت پذیری را خطا کار دانستن خویش تعریف می کنند. این افراد احساس گناه می کنند زیر ا باور دارند در راهی که رفته اند به نحوی دچار خطائی جبران ناپذیر شده اند. در حقیقت آنها همه چیز را به عنوان نوعی تقصیر می پندارند چرا که این ساده تر ین راه است که می توانند به کمک آن به این چرخه ی نادرست  دور باطل  ادامه دهند، اما در هر حال هدف من پرداختن به این قبیل موضوعات نیست.

اگر بتوانیم از مشکلات و ناراحتی هایمان بعنوان مو قعیت هایی برای تفکر به عوامل پدید آورنده شان بهره بگیریم در آن حال است که می توان گفت قدرتمند هستیم. افراد بسیاری که از بیماری های بسیار خطرناک جان سالم به در برده اند بر این عقیده هستند که جالب ترین رویداد در زندگی آنها همان بیماری بوده است زیرا این امکان ر ا به آنها داده است که از زاویه دیگری به زندگی بنگرند . برخلاف ایشان، بسیاری دیگر از افراد مبتلا، به پزشک به نظر من .« من قربانی هستم، دکتر لطفا هرچه سریعتر مرا مداوا کن » خویش چنین می گفتند این اشخاص حتی اگر بتوانند سلامتی خویش را باز یابند یا با مصائبشان به نحوی کنار بیایند همچنان مشکلات فراوانی پیش رو خواهند داشت. مسئولیت پذیری همانا توانائی در پاسخ دادن مناسب به شرایط متفاوت است .

برگرفته از کتاب قدرت درون 

اثر لوییس هی

مسئولیت پذیری نقطه مقابل سرزنش و انتقاد

به اشتراک بگذارید

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 0

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط